◅ ZPĚT NA KATALOG MINCÍ

PSM ke 400. výročí úmrtí Petra Voka z Rožmberka

ZÁKLADNÍ SPECIFIKACE

Rok vydání

2011

Prodejní cena

1799 Kč

Dostupný počet

3 ks

*orientační, může se lišit

Nominální hodnota

200 Kč

Petr Vok byl posledním představitelem významného šlechtického rodu Rožmberků. Jeho 400. výročí úmrtí připomíná pamětní stříbrná dvousetkoruna, kterou Česká národní banka vydává 19. října 2011 do oběhu.

Výtvarný návrh mince byl vybrán v neomezené anonymní soutěži vyhlášené ČNB v únoru 2010, jíž se zúčastnilo 21 autorů, kteří zaslali celkem 27 sádrových modelů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze 4. 5. 2010 za přítomnosti odborné poradkyně pro historická témata prof. PhDr. Marie Bláhové z Filosofické fakulty UK v Praze. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Jana Háska, druhou cenu komise udělila návrhu Jaroslava Bejvla a na třetím místě se umístil návrh Mgr. Petra Horáka. Bankovní rada na svém zasedání 27. května 2010 využila svého práva a vybrala k realizaci jiný návrh než komisí oceněný první cenou. Jako nejvhodnější k realizaci schválila kombinaci lícní strany návrhu Jaroslava Bejvla a rubové strany Mgr. Petra Horáka.

Česká Mincovna a.s. razila mince ze stříbra o ryzosti 0,925. Běžné (tzv. standard) a špičkové (tzv. proof) provedení se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká, mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla 2,35 mm.

Na líci dvousetkoruny je vyobrazen klášter Vyšší Brod, místo posledního odpočinku Petra Voka, což symbolizuje i rozlomený rožmberský erb. Kompozici doplňují název státu, jméno kláštera, označení nominální hodnoty mince a. značka mincovny.

Na rubu dvousetkoruny je portrét šlechtice v dobovém oděvu a v opisu jeho jméno a letopočty 1611 – 2011.

Ke každé minci se dodává katalogová karta bílé barvy se světlemodrým potiskem v podobě rožmberských růží, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.